Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Hicri Takvim Nedir Kısaca Nasıl Başladı

Hicri takvim, Müslümanların Mekke’den Medine’ye göç etmeleri ile başlayan zaman dilimidir. Milat olarak kabul edilen bu dönemden sonra Hicri vaktimin başlangıç noktasını göstermektedir. Hicri takvim ülkemizde kullanılmamaktadır. Eskiden Hicri takvim kullanılırdı ancak en doğru zamanı gösteren Miladi takvim kullanılmaktadır. Hicri takvime göre bir yıl 354 gün olarak hesaplanır. Hicri takvim günümüzde dini günlerin takibinde kullanılmakta. Hicretin ardından Müslümanlar bu takvimi benimsemiş özel günlerini bu takvime göre ayarlamıştır.

Türkler yaşamları boyunca Hicri takvimi de kullanmıştır ancak günümüzde Miladi takvimi kullanmaktadır. Türk toplumu İslamiyet’in en büyük temsilcilerinden biridir. Modern dünyanın en kusursuz takvime geçiş yapmasının ardından yenilikler yapılarak geçiş yapmıştır. Çünkü dünya ülkeleri Miladi takvimi kullanmakta olduğundan yapılacak ekonomik faaliyetler bu takvim üzerinden takip edilir. Cumhuriyetin ilanı ile takvim alanındaki sorunların önüne geçilerek düzene geçilmiştir. Miladi takvim kabul edilerek sorunlarında önüne geçildi.