Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Hayvan Hücresi Nedir

Hayvanları oluşturan en küçük yapı taşı, hayvan hücreleridir. Canlı bedenini büyümesinde ve gelişmesinde önemli rol üstlenirler. Çekirdek zarı, sitoplazma, hücre zarından meydana gelir. Hücrenin yönetimi çekirdek sayesinde sağlanır. Hayvan vücudunda hayati faaliyetleri meydana getirir. Hücre zarı dış ortamlardan ayrılarak beslenirler.

Hücreler bir araya gelerek canlıları oluştururlar. Hayvanlarda yer alan hücreler “hayvan hücresi” olarak adlandırılır. Hayvanları oluşturan en küçük birime hayvan hücresi denir. Hayvan hücreleri yuvarlağa benzer şekle sahiptir.

İnsan hücrelerine benzerlik gösterirler. Hayvan hücrelerinde hücre çeperi göremezsiniz. Plastitler yoktur ve lizozomlar bulunur. Ökaryotturlar ve sentrozom vardır. Kendisine has özellikler ile insan hücresinden tamamen ayrılırlar. Benzer ve farklılıkları bulunur.

Hayvan organizmasında trilyonlarca hücre bulunabilir. Bir çok hücre türüne yer vermektedir. İnsan bedeninde yüzlerce farklı hücre yer aldığı gibi hayvanları da hücreler oluşturmaktadır. Şekil ve boyut olarak özellikleri farklı olabilir.

Kök hücre
Epitel hücresi
Kan hücresi
Yağ hücresi
Kas hücresi
Kıkırdak hücresi
Kemik hücresi
Sinir hücresi
Eşey hücresi