Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Güneş Işığının Yararları ve Zararları Nelerdir

Güneş ışığı milyarlarca ışık yılı uzaklıktan dünyamıza ulaşır. Sıcaklığın yanı sıra dünyamıza hayat getirir. Canlıların yaşamlarını sürdürmeleri için güneşe ihtiyaçları vardır. Bitkilerin yetişmesi, canlıların D vitamini ihtiyacını karşılar. Güneş ışınları faydalı olduğu kadar zararlı da olabilir.

Canlıların D vitamin ihtiyacını karşılar, kemik hastalıkları gibi ağır hastalıklara yakalanma riskimizi düşürür. İnsan vücudunun ihtiyacı olan D vitamin yaşamsal olarak ihtiyacımızdır. Duygusal olarak insanların serotonin hormonu salgılanmasında yardımcıdır. Güneşten yararlanarak vücudumuzdaki çeşitli hastalıkların geçmesi sağlanır, deri hastalıklarına iyi geldiği gibi kemik gelişimini etkilemektedir.

Güneşin etkisinden fazlası ile kalınması sonucunda etkilenmemiz kaçınılmaz olur. İnsan vücudu ihtiyacı olan D vitamini güneşten almasına rağmen, fazla güneş ışınlarına maruz kalınması deri hastalıklarına neden olur. Cilt kanseri, güneş lekeleri ve yanıkların önlenmesi için güneşte fazla kalınmaması gerekir. Uzun süre güneşin etkisi kuraklığa ve insanların yaşamlarının olumsuz etkilenmesine sebep olmaktadır.