Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Evimizde Kullandığımız İçme Suyu Nereden Gelir

Evimize gelen su şehirden şehre değişim göstermektedir. Bazı bölgelerde barajlarda bulunan arıtma sistemlerinden bağlanan borular aracılığı ile evlerimize ulaşmaktadır. Suyun borulardan evimize ulaşması belirlenen basınç sayesinde evlerimize ulaşmaktadır. Bazı sistemlerde bu olay farklılık göstermektedir. Barajlardan ya da göllerden borular sayesinde çekilen suların belediye hizmetlerince kurulmuş arıtma tesislerine gelmektedir. Bu arıtma tesislerinde birçok işleme giren kirli sular çok ince işlemler sayesinde arıtılmaktadır. Daha sonra içine atılan değişik maddelerce mikrop bulunsa dahi temizliğe kavuşur.

Daha sonra belirlenen borular aracılığı ile belirli basınçlar ile evlerimize ulaşır. Evlere ulaşılan suları içme suyu olarak kullanan kişiler olmaktadır. Ancak bazı durumlarda tam olarak mikroptan arındırılmayan evimize gelen sular hastalığa sebebiyet vermektedir. Özellikle salgın olan bölgelerde hazır su kullanımı daha uygundur ve sağlıklıdır. Evimize gelen suyu kendi kendine arıtmak mümkün. Günümüzde birçok gelişimden sonra musluk diplerine ve ağzına koyulan küçük arıtma makineleri sayesinde kendi suyunu kendisi arıtan kişiler mevcut. Aynı zaman boruların belirli kısımlarına koymak mümkün. Alt yapı hizmetinin yeterli ve iyi olduğu bölgeler sular çok rahat arıtılmakta.