Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Elektrik, Elektrik Santralinden Evlerimize Nasıl Ulaştırılır

Elektrik günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Farklı yollar ile ortaya çıkartılıp daha sonra hayatımızın her alanında kullanmak üzere şehirlere dağıtılır. Peki, santralde üretilen elektrik enerjisi onca yol kat ederek evimize kadar nasıl ulaşmaktadır?

Elektriği üretmek için birçok farklı yol vardır. Barajların yanına kurulan hidroelektrik santralleri ile üretilebileceği gibi katı yakıtların yanması yoluyla da üretilebilmektedir. Rüzgâr enerjisi ve güneş enerjisi de bu üretim şekillerine örnektir. Herhangi bir santralde üretilen elektrik enerjisi o santralde öncelikle akımı yükseltilip direnci azaltılarak iletime hazır hale getirilir. Daha sonra elektrik talep merkezi diye adlandırılan noktalara oldukça büyük ve devasa iletim hatları aracılığı ile iletilir. İletilen elektrik normal bir evde kullanılandan çok daha fazla güçlüdür.

Bölgelerin talep merkezlerine ulaşan elektrik enerjisi daha sonra şehir trafolarına yönlendirilir. Şehir trafoları elektriğin şehir içi dağıtıma uygun hale getirildiği akım voltaj ayarlamasının yapıldığı yerlerdir. Şehir trafolarından daha ufak iletim hatları ile ilçelerdeki ve merkezi bölgelerdeki trafolara gelen elektrik buradan da her cadde sokak ve binaya ayrı ayrı dağıtılır. Böylelikle evimizde elektrik kullanabiliriz.