Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Eğitim Yardımı Nasıl Alınır

Eğitim şüphesiz ki hem zorunlu bir durum hem de her bireyin kendine ve topluma faydalı bir kişi olabilmesi için kişisel bir haktır. Bu hak devlet tarafından belli bir yaşa gelmiş her bireye tanınır. Zorunlu eğitim toplamda 13 yıl olup 1 sene anaokulu, 4 sene ilkokul, 4 sene ortaokul ve 4 sene liseyi kapsar. Anaokulu için çoğu özel kreşe yetki verilirken bu kreşlere çocuğunu göndermek için maddi durumu yeterli olmayan aileler devlet okulları ya da belediyenin açmış olduğu anaokullarına kayıt yaptırabilirler. Anaokulu çocukların ilk defa okul, öğretmen, sınıf arkadaşı gibi kavramlarla tanıştıkları ve ilk defa aile dışındaki bir kişiden eğitim alacakları yerdir. Anaokulu yaşına kadar çocuğun ailede temel eğitimi verilmelidir. Bu temel eğitimler tuvalet eğitimi, yemek yeme eğitimi, temizlik eğitimidir.

Eğitim Destekleri Nelerdir?

Eğitim hakkı 6 yaşında başlar ve kişi üniversiteden mezun oluncaya kadar devam eder. Bu eğitim süreci içerisinde bireyin yaşı ya da medeni durumu ne olursa olsun öğrenci statüsünde olur ve öğrenciye tanınan haklar kişi ayrımı yapılmaksızın herkese tanınır. Eğitim desteği ise bireylerin eğitim hakkı için sunulan burslar, krediler, devlet yardımları, özel yardımlar ve eğitim hayatını kolaylaştıracak her türlü destek demektir. Bu desteklerden faydalanmak için öğrencinin kendisinin ya da anne babasının ilgili kurumlara başvuru yapması ve talepte bulunması gerekir. Toplu iş sözleşmesinde yer alan maddelere göre, herhangi bir sendikaya bağlı olarak çalışan ve toplu iş sözleşmesini imzalayan işçi her yıl eylül ayında eğitim gören çocukları için eğitim desteği almaya hak kazanır. Bu desteği alabilmek için sendikaya bağlı çalışan anne ya da babanın çocukların öğrenci belgesi ya da öğrenim gördükleri okullardan alınacak resmi belge ile öğrenci olduklarını kanıtlaması ve bu belgeyi insan kaynaklarına vermesi gerekmektedir.

Üniversite İçin Eğitim Destekleri

Üniversite okumak ve meslek sahibi olmak hem bu ülkenin geleceği hem de kişinin kendi refahı için çok önemlidir. Bilindiği üzere üniversite okumak hem zor hem de masraflı bir süreçtir. Öğrencinin bulunduğu il dışında okuyor olması yemek, barınma, ulaşım, ısınma ve daha birçok konuda ek masraf ve gider demektir. Maddi durumu yeterli olmayan öğrenciler için hem devlet hem de birçok vakıf karşılıksız yardım anlamına gelen burs vermekte ve öğrencilerin üniversiteye giderek iş sahibi olmalarını desteklemektedir. Bu kurumlar her yıl ağustos ayında web sitelerinde duyuruları yapmaktadırlar.