Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Alternatif Enerji Kaynakları Nelerdir

Enerji üretmek için günümüze kadar kullanılan kaynakların ortaya çıkardığı atıklar, çevreye ve insan sağlığına zararlı olduğu için, bunlara alternatif kaynakların arayışına girildi. Alternatif kaynaklar kullanılırken ortaya çıkan atıklar çevreye salındığında, çevreye zararlı olmaması için atıkların yenilenebilir olması amaçlanmaktadır. Günümüzde çevreye zarar veren kaynakların kullanımına hala devam edildiği için, bu kaynakların yerine geçmesi düşünülen ve araştırılan kaynaklara alternatif enerji kaynağı denir.

Alternatif Enerji Kaynağı Çeşitleri

Güneş (Solar) enerjisi, alternatif bir kaynak olarak doğrudan kullanılabilir. Fakat çoğunlukla bu enerji türünü kullanabilmek için ekstra teknolojik araçlara gerek duyulur. Güneşten elektrik üretebilmek için solar panellere gereksinim vardır. Bu nedenle, güneş enerji sistemlerini kullanmanın maliyeti fazladır. Türkiye’nin güney kesimlerinde, evlerin çatılarına kurulan güneş panelleri ile sıcak su elde edilmeye, son yıllarda başlanmıştır. Bu sistemlerin kurulumu, ilk başta maliyetli olsa da, uzun dönemler açısından karlıdır.

Türkiye, bol rüzgarlı bir iklime sahip olduğu için, rüzgar enerjisinden yararlanmak uygun bir seçenek olabilir. Bu yöntemde, bol rüzgar alan bölgelere kurulan rüzgar gülleri, rüzgar aracılığıyla hareket eder ve böylece elektrik türbinleri çalışır. Bu yolla elektrik üretilir. Üretilen elektrikle elektronik cihazlar çalıştırılabilir. Elektrik arzının güvenilirliği, bölgedeki rüzgar hızı ve süresiyle ilişkilidir. Rüzgar gücünden yararlanma yönteminin bilinen en eski örneği yel değirmenleridir.

Yer altındaki sıcak su kaynakları, jeotermal (sıcak su) enerjisinin kaynağıdır. Yer kırıklarından yüzeye çıkan yüksek sıcaklıktaki sular, enerji elde edebilmek için farklı şekillerde kullanılır. Bu sular, kaynama sıcaklığında ya da buhar olarak yüzeye çıkar. Elektrik üretimi bu kaynaklardan türbinler aracılığıyla yapılır. Buna ek olarak, bu kaynaklar ısınmak amacıyla da kullanılır.

Enerji elde edilebilen canlı kalıntılarına biyoyakıt denir. Kalıntıların işlenme şekli çok çeşitlidir. Bir süredir, yakıt hammaddesi olarak kullanabilmek için bitki yetiştiriciliği yapılmaya başlanmıştır. Bu yöntem, canlı kalıntılarda biriken gazın, ısı ve elektrik üretimi için kullanılması prensibine dayanır. Ayrıca, bitkilerden elde edilen alkol ürünleri kullanılmaktadır.

Nükleer enerji ise, radyoaktif elementlerin çekirdeklerinin parçalanmasıyla ortaya çıkan enerjinin kullanılmasına dayanır. Bu enerji, elektrik üretimi için kullanılabilir.